Фрідріх Кайндль - чернівецький історик зі світовим іменем
- 10.06.2009 10:38Раймунд Фрідріх КАЙНДЛЬ займає найпочесніше місце серед чернівецьких істориків кінця ХІХ –початку ХХ ст., як видатний краєзнавець, етнограф, теоретик народознавства, фольклорист, археолог, громадський та політичний діяч. Раймунд Фрідріх КАЙНДЛЬ займає найпочесніше місце серед чернівецьких істориків кінця ХІХ –початку ХХ ст., як видатний краєзнавець, етнограф, теоретик народознавства, фольклорист, археолог, громадський та політичний діяч. Єдиний з чернівецьких не українців удостоївся честі бути обраним дійсним членом Наукового товариства ім. Шевченка у Львові.
Пізніше радянські енциклопедії зробили з Кайндля "ідеолога австрійських панівних класів", який "замовчував соціальний і національний гніт", "революційний та національно-визвольний рух трудящих краю", а натомість проповідував "расистську теорію зверхності німців над слов'янами". Виходить, М.Грушевський, І.Франко, В.Гнатюк та інші світила української науки не догляділи, обравши чернівецького "расиста" дійсним членом історично-філософічної секції НТШ!
Раймунд Фрідріх Кайндль народився в Чернівцях 31.08.1866 р. походив із родини, в якій цінували працю і знання. Його дід Йосиф, пекар, у пошуках кращої долі перебрався з Долішньої Австрії до Снятина, де в 1810 році народився Антон Кайндль, батько історика. Згодом сім'я оселилась у Чернівцях. Дід працював від зорі до зорі, щоб син міг вчитися. Антон закінчив реальну школу та вчительські курси і став учителем малювання. Маючи хист підприємця, А.Кайндль будував прості житла, збудував власний дім на вул. Новий Світ (нині вул. Шевченка, 94-96), млин, кахельну майстерню. Він оженився на Ернестині, доньці збіднілого шляхтича Вінклера. Словом, працьовиті Кайндлі "вибилися в люди".
Згадуючи на схилі літ дитинство, Раймунд писав, що найбільше враження на нього справляло культурне розмаїття різномовної Буковини. "Варто було лише виглянути з вікна батьківського дому, щоб побачити цікаве життя місцевого строкатого населення. А потім місто, яке росло й росло, і руїни замку на горі, і "печера розбійників" у лісі, поблизька монастирська церква з її таємницями. І шумлива ріка внизу, в підніжжі горба, з назвою, яку їй дав ще Геродот, - випадок, але такий, що пробуджує почуття історичного інтересу і безмежно розширює погляд на минуле. До цього додавались зуби мамонта, інші давні знахідки і монети римлян. Та й у Пруті знайшовся меч, який приписували рицарю Німецького ордену, що йшов у війську польського короля проти молдавського воєводи в Сучаві... Турецька криниця нагадує про часи турків; схожі на фортеці, обнесені мурами монастирі - про бурі, які проносилися над краєм. Відтак розмаїті церковні будівлі з дерева й каменю, з їх мінливими стилями! А ці села румунів і русинів, угорців і липованів, далі поляків і словаків, вірмен і циганів, а в горах, зашумлених правічним лісом, - маленький таємничий народ вершників-гуцулів. Передусім, нарешті, поселення швабів, німців-богемців і ціпсерів! Яка нескінченна повнота натхнення, образів і матеріалу!".
Коментарі (0)
Другие новости:
- 21.11.2024 14:56
- 15.11.2024 13:14
- 15.11.2024 12:27
- 08.11.2024 11:46
- 31.10.2024 11:40
- 30.10.2024 09:01
- 29.10.2024 16:37
- 29.10.2024 09:25