З історій першотравневих свят

- 01.05.2009 09:43
З історій першотравневих свят

 Цей день має різне трактування навіть серед істориків та у широкому світі. Наприклад, у країнах, куди ми з вами їдемо на моря (Турція, Іспанія, Єгипет та інші країни), відзначають 1 травня як  день відкриття сезону для відпочиваючих. Вони приймають саме  1 травня своїх перших відпочиваючих.

   Возможно, формат этой картинки не поддерживается браузером.А як і звідки пішли слова «Міжнародний день солідарності», «Мир, Май, Труд» про це далі.  

   1 травня 1886 року американські робітники організували страйк із вимогою 8-годинного робочого дня. Страйк і демонстрація закінчилися кровопролитним зіткненням з поліцією. У липні 1889 року Паризький конгрес II Інтернаціоналу в пам'ять про виступ робітників Чикаго прийняв рішення про проведення 1 травня щорічних демонстрацій. Уперше день міжнародної солідарності трудящих був відзначений у 1890 році в Австро-Угорщині, Бельгії, Німеччині, Данії, Іспанії, Італії, США, Норвегії, Франції, Швеції і деяких інших країнах.

   Довгий час Першотравень був символом революції, непримиренної класової боротьби. У СРСР Першотравень довгі роки був основним державним святом. 1 травня 1990 року керівництво Радянського Союзу і КПРС востаннє піднялося на трибуну Мавзолею для проведення останньої офіційної першотравневої демонстрації. 1 травня традиційно використовується українцями для проведення мітингів і демонстрацій з висуванням політичних вимог.

   У світі Першотравень як і раніше відзначається як пролетарське свято солідарності.  
Першотравень У Російській імперії Першотравень як день міжнародної солідарності вперше відзначили в 1890 року у Варшаві проведенням страйку 10 тис. робітників. З 1897 роки маївки стали носити політичний характер і супроводжувалися масовими демонстраціями. На першотравневі страйки і демонстрації 1912—1914 років виходило більше 400 тис. робітників.

    У 1917 році, після Лютневої революції, Першотравень вперше відсвяткували відкрито: мільйони робітників вийшли на вулиці з гаслами «Геть міністрів-капіталістів», «Вся влада Радам», «Геть імперіалістичну війну!». Після Октябрьской революции свято стало офіційним: цього дня проводилися демонстрації трудящих і військові паради (перший першотравневий парад РККА відбувся в 1918 року на Ходынском поле). На другий день свята, як правило, у всій країні проходили «маївки» — масові святкування на природі.

   У епоху "развитого социализма" у СССР першотравневі демонстрації перетворилися на формальний і обов'язковий захід. Організовані колони трудящих простували по центральних вулицях міст і селищ під бравурну музику, з гучномовців звучали вітання дикторів і політичні гасла, а з трибун, встановлених звично біля головних адміністративних будівель, демонстрантів вітали керівники КПСС, представники влади, передовики виробництва, ветерани, почесні громадяни. Велася трансляція по місцевих теле- і радіоканалам.

   Головна демонстрація країни проходила на Красной площади Москвы і транслювалася центральними телеканалами. Як правило, участь в першотравневих демонстраціях для трудящих була обов'язковою і контролювалася керівництвом підприємств. 1 мая 1990 роки керівництво СССР і КПСС піднялося на трибуну, щоб востаннє взяти участь в офіційній першотравневій демонстрації. З 1992 роки всенародно улюблене свято перейменоване в Свято весни і праці. Цей день, що відзначається частиною світової спільноти як день солідарності трудящих, в Росії використовується для проведення політичних акцій профспілками, партіями і рухами різної спрямованості — при цьому всі вони виступають під своїми гаслами.

У вікна абсолютно ненароком залітають

Першотравневі листівки –

Знаєш,  ми всі діти минулого.

Нікуди від цього не дітись...

Степан КАРАЧКО, краєзнавець, для "Платинової Буковини".


Ключові слова: Першотравневі свята, історія

Коментарі (0)
Додати свій коментарій:
*Ім'я:
E-mail:
*Коментарій:
Символів залишилося: із
Підтвердіть, що Ви людина 
Відповідь - одне слово на тій же мові, що й питання.
Відповідь на питання «скільки» - число
Нову загадку, будь-ласка

Другие новости:

Новый год:2025 время перезагрузки и новых надежд Для кого-то это повод подвести итоги, для других – попытка
- 21.11.2024 14:56
Як заброньованому виїхати за кордон? З початком дії воєнного стану в Україні запроваджено обмеження на перетин
- 15.11.2024 13:14
КиївПрайд: скандал через співпадіння з Днем пам’яті жертв Голодомору Співпадіння дат: проблема етики чи випадковість?
- 15.11.2024 12:27
У Чернівцях за клопотанням слідчих поліції взято під варту місцевого наркозбувача Здійснюючи превентивні поліцейські заходи на території міста Чернівці, правоохоронці з
- 08.11.2024 11:46
Дональд Трамп одержал победу 2024 Победа Трампа также привела к усилению позиций
- 06.11.2024 14:48
Психологічна допомога для чоловіків Чому за допомогою звертаються чоловіки
- 31.10.2024 22:58
За допомогу в перетині кордону чоловікам - засудили на 2 роки тюрми Відповідно до вироку Новоселицького районного суду Чернівецького району, двох
- 31.10.2024 11:40
Какие черты лица у мужчин и женщин, которые изменяют? Выяснилось, что изменщиков можно отличить по определенным типичным чертам лица
- 30.10.2024 09:01
Введено спрощений алгоритм переведення військових Новий алгоритм спрощує процедуру переведення військовослужбовців
- 29.10.2024 16:37
Огляд основних воєнних дій в Україні з 21 по 27 жовтня Союзники та партнери підтримують Україну
- 29.10.2024 09:25

Всі новини