WikiLeaks: aнглійські таємниці потрапили до росіян
- 07.02.2011 11:31Сайт WikiLeaks оприлюднив донесення американських дипломатів, згідно з якими Сполучені Штати погодилися надати Росії секретну інформацію про британському ядерному арсеналі, щоб переконати Москву підписати Договір про стратегічні наступальні озброєння (СНО).
Договір набув чинності після того, як у Мюнхені глава МЗС РФ Сергій Лавров і глава держдепартаменту США Хілларі Клінтон обмінялися ратифікаційними грамотами.
За даними британської газети The Daily Telegraph, інформація про ракети Trident, які США постачають Великобританії, буде дана Росії як частина угоди про контроль над озброєннями. Британські аналітики в оборонній сфері вважають, що такий крок американської адміністрації завдасть значної шкоди відносинам союзників, повідомляє Обозреватель.
Деталі закулісних переговорів США та Росії містяться в понад 1400 депешах американських дипломатів, в тому числі в 800 з них, які були відіслані до Вашингтона з посольства США в Лондоні. Як випливає з дипломатичних депеш, обіцяна американцями інформація про британський ядерному арсеналі в кінцевому підсумку підштовхнула Росію до підписання Договору про СНО. На закулісних переговорах Москва намагалася отримати якомога більше інформації про ракети Trident, які є у Великобританії.
У 2009 році Вашингтон намагався змусити Лондон дати дозвіл надати таку інформацію Москві, проте отримав відмову. Як розповів газеті професор Малкольм Чалмерс, хоча Великобританія і оголошувала про кількість ракет, якими вона володіє, у Росії раніше не було ніякого способу перевірити цю інформацію. Як відзначають експерти в оборонній сфері, тепер же серійні номери ракет, які США передадуть Росії, допоможуть Москві з'ясувати, чи є у Великобританії більше ракет, ніж повідомляється. У той час як США і Росія домовилися інспектувати ядерні арсенали один одного, Великобританія прагнула зберігати в цьому питанні таємницю.
Газета The Daily Telegraph стверджує, що американці скористалися деталями ядерних секретів Великобританії як "розмінною монетою" на переговорах, щоб переконати Росію підписати СНО-3, йдеться в статті в іншому британському виданні The Daily Mail.
У минулому році міністр закордонних справ Великобританії Вільям Хейг заявляв, що країна має до 160 боєголовок, які можуть бути задіяні в будь-який момент, але про загальну кількість ракет мови тоді не йшло.
Оприлюднені The Telegraph відомості можуть кардинально загострити відносини між США і Великобританією, оскільки обіцянку Вашингтона передати російським британські ядерні таємниці суперечить запевненням американської адміністрації діяти в інтересах союзників.
Офіційний представник Держдепартаменту Філіп Кроулі в листі до журналу Time назвав твердження Daily Telegraph "нісенітницею". Кроулі повідомив, що згідно СНО-1, США погодилися сповіщати Росію про передачу Британії балістичних ракет для підводних човнів, їх техобслуговуванні і модернізації, і це умова було перенесено в СНО-3 в осучасненій формі. "Ніякого таємного угоди не було, ніякого ризику для британських незалежних ядерних сил стримування немає", - заявив Кроулі.
Глава МЗС РФ Сергій Лавров і глава держдепартаменту США Хілларі Клінтон обмінялися в Мюнхені ратифікаційними грамотами Договору про СНО. Як заявила на прес-конференції держсекретар США Хілларі Клінтон, Росія і США протягом 45 днів повинні обмінятися всією інформацією про своїх ядерних арсеналах і об'єктах.
Глава МЗС РФ Сергій Лавров підкреслив, що новий договір про СНО між Росією і США вступив в силу саме в такому вигляді, в якому його підписували президенти двох країн. Лавров висловив думку, що успіх переговорів по ДСНВ пояснюється тим, що весь процес знаходився під особистим контролем двох президентів. Нагадаємо, президент РФ підписав закон про ратифікацію договору СНО 28 січня, а 1 лютого він поставив підпис під ратифікаційної грамотою.
Президенти Росії і США Дмитро Медведєв і Барак Обама підписали новий договір про обмеження СНО 8 квітня 2010 року в Празі. Сторони мають намір за сім років скоротити загальну кількість боєзарядів на третину - до 1,55 тисячі в порівнянні з московським договором 2002 року, і більш ніж у два рази знизити граничний рівень для стратегічних носіїв.
Віце-прем'єр РФ Сергій Іванов, виступаючи на Мюнхенській конференції з безпеки, заявив, що новий Договір про СНО є черговим кроком до повного ядерного роззброєння. При цьому російський віце-прем'єр зазначив, що умовами для подальшого скорочення ядерних арсеналів стануть нерозміщення ядерної зброї в космосі, обмеження нерівності в звичайні озброєння в Європі, відмова від розробки неядерних стратегічних ракетних систем, а також відмова від планів США по створенню системи протиракетної оборони в Європі.
Коментарі (0)
Другие новости:
- 21.11.2024 14:56
- 15.11.2024 13:14
- 15.11.2024 12:27
- 08.11.2024 11:46
- 31.10.2024 11:40
- 30.10.2024 09:01
- 29.10.2024 16:37
- 29.10.2024 09:25